Vuodesta 2023 Pesäkarhujen kanssa yhteistyöhön ryhtynyt Huhtaware jatkaa seuran matkassa tänäkin vuonna. Pääasiassa Tahkoluodossa ja Mäntyluodossa toimiva Huhtaware tarjoaa satamissa toimiville yrityksille erilaisia palveluita, aina kunnossapidosta ohjelmistoihin ja kehitystyöhön.
Porin sataman lisäksi Huhtawaren ohjelmistoa hyödynnetään useammassa Suomen satamassa ja kunnossapitotöitä on tehty keikkaluontoisesti ympäri Suomen sekä satamissa, että teollisuudessa.
– Huhtawarelle kuuluu tällä hetkellä hyvää. Olemme käyneet joitain muutoksia läpi ja tulevaisuus näyttää valoisalta, uusiakin juttuja on luvassa. Tällä hetkellä meillä on töissä 11 täysiaikaista työntekijää ja kourallinen osa-aikaisia, kertoo Sakari Huhtaniemi.
Huhtaniemi kuvailee Pesäkarhuja poikkeukselliseksi naisurheilujoukkueeksi, jota on hieno päästä tukemaan. Otteluissa on aina hyvä tunnelma ja Huhtaniemi odottaa jo pääsyä Erku-Areenalle.
– On hieno kesä tulossa, käykäähän paljon peleissä, hän lopuksi kehottaa.