• Junioritoiminta|
  • Tapahtumat|
  • Seura|
  • Yhteystiedot|
  • Kirjaudu sisään
  • Kirjaudu ulos
  • Uutiset
  • Joukkue
    • Pelaajat
    • Valmennustiimi
    • Turvallinen toimintaympäristö
  • Ottelut
    • Tapahtumainfo
    • Pesäkarhujen verkkokauppa
    • Turvallisuusohjeet ja -järjestelyt
  • Liput & aitiot
    • Liput & kausikortit
      • Katsomokartta
    • Aitiot & klubi
  • Kumppanit
    • Pesäkarhuklubi
      • Klubiedut

Säästöpankki – Susanne Ojaniemi

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Uutiset Iso nosto
  • Säästöpankki – Susanne Ojaniemi

Säästöpankki – Susanne Ojaniemi

27.4.2020
Kategoriat
  • Iso nosto
  • Uutiset
Avainsanat

Säästöpankki Puuvillan kummipelaaja Susanne Ojaniemi kertoo kuulumisiaan poikkeustilanteen keskellä. Huippu-urheilijankin arki on nyt erilaista. Toivotaan, että näemme pian joukkueen taas kentällä ja taistelemassa sarjapisteistä.

Pesäpalloilijan kuulumisia korona-arkena

Tänään tiistaina 21.4 piti olla yksi harjoituskauden odotetuimmista päivistä, jolloin lähtisimme joukkueen kanssa Espanjaan viikon mittaiselle harjoitusleirille ja pelaamaan sarjakauden ensimmäinen ottelu Lapuan Virkiää vastaan. Espanjan leiri on ollut vuosittain harjoituskauden huipentuma ja merkki siitä, että pesiskesä ja pelit ovat pian täällä. Nyt emme lähde Espanjaan, emmekä myöskään aloita sarjakautta alkuperäisen suunnitelman mukaan.

Tällä hetkellä harjoittelemme yksin valmentajiemme tekemien ohjelmien mukaisesti. Tavallisesti tässä vaiheessa vuotta, kun kauden aloitus kutkuttaa jo vatsan pohjassa, olemme todella tiiviisti joukkueen kanssa yhdessä. Nyt valmistaudumme kauteen yksin kukin omien mahdollisuuksien ja rajoitusten sallimien määräyksin mukaisesti. Korkealla olevat tavoitteet pitävät päivittäin motivaation yllä.

Joukkueurheilijana yksin kauteen valmistautuminen tuntuu varsin tyhjältä, mutta siitä ja kaikista muistakin edellä mainitsemistani tekijöistä huolimatta mielessä kirkkaimpana on terveydestä huolehtiminen ja vastuullisuus. Terveys sekä itsestä ja toisista huolehtiminen on kuitenkin paljon tärkeämpää kuin urheilu. Aurinko paistaa päivä päivältä kirkkaammin, ja yhdessä tämä tilanne voitetaan. Nähdään pesiskentillä, kun sen aika koittaa! Pesäkarhut aikoo olla valmiina silloin kun pilliin vihelletään!

– Susanne Ojaniemi

Jaa:

Aiheeseen liittyvää

4.3.2026

Pesäkarhujen vuosikokous ke 11.3.2026


Lue lisää
2.3.2026

Medipori hoitaa Pesäkarhuja


Lue lisää
2.3.2026

Kesäduunihaku on nyt auki!


Lue lisää

Viimeisimmät artikkelit

  • Pesäkarhujen vuosikokous ke 11.3.2026 4.3.2026
  • Medipori hoitaa Pesäkarhuja 2.3.2026
  • Kesäduunihaku on nyt auki! 2.3.2026
  • Tapahtumainfo la 28.2. ja su 1.3. 27.2.2026
  • Intersport on seurakaupan ykkönen 27.2.2026

Arkistot

Superpesis

Suosituimmat sivut

  • Uutiset
  • Joukkue
  • Ottelut
  • Aitiot & klubi
  • Liput & kausikortit
  • Junioritoiminta
© Pesäkarhut ry»Tietosuojaseloste»www-toteutus: Mainostoimisto Framill
  • Junioritoiminta
  • Tapahtumat
  • Seura
  • Yhteystiedot
  • Kirjaudu sisään
  • Kirjaudu ulos