Workway Oy on tukenut Pesäkarhuja jo usean vuoden ajan, ja yhteistyö jatkuu myös tulevalle pesiskaudelle. Kumppanuus on näkynyt isolle yleisölle Pesäkarhujen sosiaalisen median kanavilla HR Sata -logona kokoonpanojen yhteydessä, ja samalla kaavalla jatketaan tulevallakin kaudella.
Workway Oy:llä on kaksi tunnetumpaa aputoiminimeä, HR Sata ja Linnakortteli. HR Sata toimii henkilöstöalalla ja tuottaa henkilöstövuokraus-, rekrytointi- ja konsultointipalveluita. Linnakortteli puolestaan harjoittaa liiketoimintaa toimitila- ja kiinteistövuokrauksen parissa.
– Haluamme kehittää toimintaamme varsinkin henkilöstöalalla. Meille henkilöstövuokraus ja rekrytointi ovat tärkeimmät kulmakivet. Pyrimme kuitenkin muuttumaan entistä kokonaisvaltaisemmaksi HR-taloksi, joka tarjoaa palveluita eri kokoisille ja eri toimialoilla toimiville yrityksille, kertoo Workway:n toimitusjohtaja Mikko Virtanen.
Workwayn toiminta laajenee loppuvuoden aikana ohjelmistopuolelle, kun se eriyttää SataHUB Oy:n virallisesti omaksi yhtiökseen.

SataHUB on työnhakujärjestelmä, jolla hallitaan rekrytointiprosessia ja samalla tehdään siitä käyttäjälle, eli rekrytoijalle, entistä helpompaa, nopeampaa ja ketterämpää.
– Järjestelmää voidaan räätälöidä erilaisten yritysten rekrytointitarpeisiin, olivat ne sitten pieniä tai suuria. Tavoitteenamme on ollut saada järjestelmästä mahdollisimman helppokäyttöinen niin rekrytoijalle kuin työnhakijallekin. Järjestelmässä yritys pääsee esimerkiksi lajittelemaan hakemukset vaikkapa koulutuksen, kokemuksen tai tarvittavien työlupien perusteella, Virtanen sanoo.
Sen sijaan että työhakemukset hukkuisivat yksittäisen henkilön sähköpostivirtaan, on niitä SataHUB-järjestelmän avulla simppeliä hallita yhdessä paikassa. Samalla käyttäjä näkee, missä hakuprosessissa mennään ja paljonko hakemuksia on tullut.

– SataHUB sopii monenmoiseen rekrytointiin. Erityisesti kesätyörekryjen alkaessa ja hakemussumien aikaan järjestelmä mahdollistaa aiempaa ketterämmän ja laadukkaamman rekrytointiprosessin. Samalla ylläpidetään ja vahvistetaan yrityksen hyvää työnantajamielikuvaa.
Pesäkarhut pilotoi jo viime keväänä ensimmäisten joukossa kesätyöntekijöiden rekrytointia SataHUB-järjestelmässä.
– SataHUBin avulla työhakemusten läpikäyminen oli kätevää ja ennen kaikkea säästi työaikaa, kun hakemuksia pystyi käsittelemään yhdessä paikassa eikä tarvinnut selata sähköpostia läpi. Myös hakijan kokemuksen ja osaamisen kartoittaminen käy kätevästi räätälöidyillä kysymyksillä. SataHUB on näppärä rekrytointijärjestelmä, jonka käyttö on todella helppoa, kertoo Pesäkarhujen junioripäällikkö Samuli Rajala.
SataHUB-järjestelmän etuja:
Kysy tarjousta yrityksesi tuleviin rekrytointeihin, kuten tulevan kesän työntekijätarvetta varten, lähettämällä viestiä osoitteeseen info@satahub.fi.
Käy tutustumassa työnhakujärjestelmään osoitteessa www.satahub.fi.
Lisäksi muistathan, että HR Sata palvelee henkilöstövuokraus ja suora rekrytointi asioissa. Lue lisää www.hrsata.fi.