• Junioritoiminta|
  • Tapahtumat|
  • Seura|
  • Yhteystiedot|
  • Kirjaudu sisään
  • Kirjaudu ulos
  • Uutiset
  • Joukkue
    • Pelaajat
    • Valmennustiimi
    • Turvallinen toimintaympäristö
  • Ottelut
    • Tapahtumainfo
    • Pesäkarhujen verkkokauppa
    • Turvallisuusohjeet ja -järjestelyt
  • Liput & aitiot
    • Liput & kausikortit
      • Katsomokartta
    • Aitiot & klubi
  • Kumppanit
    • Pesäkarhuklubi
      • Klubiedut

Lotta Nummikari Oomin kuukauden pelaaja!

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Uutiset Iso nosto
  • Lotta Nummikari Oomin kuukauden pelaaja!

Lotta Nummikari Oomin kuukauden pelaaja!

2.6.2025
Kategoriat
  • Iso nosto
  • Uutiset
Avainsanat

Yleisö on äänestänyt Sotkamon Jymyn Hannes Pekkisen ja porilaisen Pesäkarhujen Lotta Nummikarin Oomin toukokuun pelaajiksi Superpesiksestä. Valinta kuukauden pelaajaksi on molemmille uran ensimmäinen.

Kiteen Pallo -90:n kasvatti Hannes Pekkinen muistetaan jo nuorena lahjakkuutena, joka pelasi ennätykselliset viisi A-poikien Länttä ja pokkasi vuoden poikapesäpalloilijan pystin 2016. Siirto Sotkamon Jymyyn toi molemmilla kahdella ensimmäisellä kaudella Suomen mestaruuden 2023 ja 2024. Joukkueen menestyksen lisäksi Pekkinen on henkilökohtaisella tasolla yksi joukkueensa johtavista ulkopelaajista ja etukentän hallitsija sekä monipuolisella osaamisellaan kärkilyöntitilaston kuudentena. Alkukauden yhdeksään otteluun kuukauden pelaaja tilastoi 1+5 lyötyä, 7 tuotua ja 41 kärkilyöntiä sekä ylsi viidesti palkinnoille.

 Myös Lotta Nummikari nousi huipulle nuorena ja debytoi Superpesiksessä vain 15-vuotiaana 2018. Pelattuaan kaksi kautta Roihuttarissa Helsingissä ja kaksi Hyvinkään Tahkossa Nummikari palasi tälle kaudelle takaisin kasvattajaseuraansa Pesäkarhuihin. Paluu on ollut todellinen menestystarina. Neljästi palkinnoille yltänyt Nummikari nousi lyöjä- ja tehotilastojen kärkipaikalle iskemällä toukokuun kuudessa ottelussa tehot 2+23 lyötyä, 5 tuotua sekä 38 kärkilyöntiä. Rooli on alkukaudesta ollut juoksujen iskeminen Go On Superjokerina, mutta tarvittaessa Nummikari on myös erinomainen lukkari. Hankalan viime kauden jälkeen Pesäkarhujen joukkueellekin on takuulla maistunut loistava alkukausi, kuudesta ottelusta täydet 18 pistettä.

Lue koko tietode Superpesiksen nettisivuilta. 

Jaa:

Aiheeseen liittyvää

7.2.2026

Jussi Haapakoski on vuoden 2025 satakuntalainen valmentaja


Lue lisää
7.2.2026

Tapahtumainfo su 8.2.


Lue lisää
6.2.2026

Porin Nuohouspalvelu jatkaa yhteistyötä


Lue lisää

Viimeisimmät artikkelit

  • Jussi Haapakoski on vuoden 2025 satakuntalainen valmentaja 7.2.2026
  • Tapahtumainfo su 8.2. 7.2.2026
  • Porin Nuohouspalvelu jatkaa yhteistyötä 6.2.2026
  • Maksa Pesäkarhujen jäsenmaksu ja tuet helposti seuran toimintaa!  6.2.2026
  • Terästyö ja Pesäkarhut yhteistyöhön 29.1.2026

Arkistot

Superpesis

Suosituimmat sivut

  • Uutiset
  • Joukkue
  • Ottelut
  • Aitiot & klubi
  • Liput & kausikortit
  • Junioritoiminta
© Pesäkarhut ry»Tietosuojaseloste»www-toteutus: Mainostoimisto Framill
  • Junioritoiminta
  • Tapahtumat
  • Seura
  • Yhteystiedot
  • Kirjaudu sisään
  • Kirjaudu ulos