Pesäkarhut, Winston ja Karhunkämmen syventävät yhteistyötään ja tulevana kautena Pesäkarhujen otteluita on mahdollista seurata uudistuneen Winstonin tiloissa.
– Lähden innolla mukaan tähän uuteen kuvioon. Näen sen mahdollisuutena ja on hienoa nähdä, miten se tulee menemään, Winstonin ravintolapäällikkö Markus Järvelä iloitsee.
Winstonissa tullaan näyttämään Pesäkarhujen kaikki koti- ja vieraspelit ja ennalta määrättyinä päivinä järjestetään myös bussikuljetukset Winstonin edestä Erku-Areenalle. Karhunkämmenen Sam Valverinne väläyttää myös kuljetuspäivien lisäystä, mikäli tarpeeksi moni innostuu mahdollisuudesta.
Pesäkarhujen 40. juhlavuoden kunniaksi kauden avaukseen perjantaina 9.5. Winstonissa on suunniteltu kuljetuksen lisäksi muutakin ohjelmaa. Luvassa muun muassa arvonta, jossa palkintona on Superkausikortti ja Karhunkämmenen isännöimä Karhukorneri juonnetaan Winstonin tiloissa.
– Kaikkien vieraspelien yhteydessä taas on lippuarvontaa seuraavaan Pesäkarhujen kotipeliin, paljastaa Järvelä.
Valverinne kertoo, että Pesäkarhujen kanssa on pyöritelty paljon erilaisia suunnitelmia ja moni fani on kysynyt, voisiko Pesäkarhuille järjestää samanlaisia tapahtumia, kuin mitä Karhunkämmen on tehnyt Ässien kanssa. Nyt palaset loksahtivat kohdilleen ja Valverinne on tyytyväinen siitä, että tekemässä on hyviä ja aktiivisia toimijoita, jotka ovat samalla sivulla asioista.
– Tämä on meille tuttu paikka, kun Marko “Macce” Repo on vetänyt täällä meidän Ässien tapahtumia. Saa jatkaa samassa paikassa kuin ennenkin! Valverinne iloitsee.
– Häntä osataankin odottaa täällä! Järvelä lisää naurahtaen.
Järvelä kertoo, että Pesäkarhujen otteluihin on aiemminkin Winstonista lähtenyt paljon väkeä, mutta nyt kuljetus onnistuu kätevästi bussilla.
– Pesäkarhujen puolesta voin sanoa, että olemme todella tyytyväisiä ja odotamme tätä uutta yhteistyötä innolla. En tiedä onko missään muualla tällaista kuviota, että on kuljetuksia pesäpallokentälle. Päästään vähän edelläkävijäksi tässä, Pesäkarhujen toiminnanjohtaja Susanna Halmela toteaa.
– Näen sen mahdollisuutena ja toivottavasti tulisi enemmänkin porukkaa, niin kaikki hyötyisivät siitä ja mahdollistettaisiin se kulkeminen tällä tavalla mukavasti.
– Ja se on vieraspelejä ajatellen hienoa, että nyt ei tarvitse välttämättä katsoa kotona yksin sitä peliä, vaan tulee paljon enemmän tunnelmaa, kun pääsee katsomaan sitä yhdessä Winstoniin, Halmela kuvailee.
Winstonista löytyykin upeat puitteet otteluiden parissa viihtymiseen, sillä ulkoasun lisäksi myös ruokalistaa uusittiin ja mikäs olisikaan parempaa kuin hyvässä seurassa hyvän ruuan parissa Pesäkarhujen superpesisottelun seuraaminen.
– Harvalla myöskään on kotona tällaisia 100 tuumaisia screenejä, mitä meiltä löytyy täältä useampia, huomauttaa Järvelä, – Tiloissamme on myös viihtyisiä, pienemmillekin seurueille tarkoitettuja paikkoja.
Bussikuljetus Winstonista seuraaviin otteluihin: