• Junioritoiminta|
  • Tapahtumat|
  • Seura|
  • Yhteystiedot|
  • Kirjaudu sisään
  • Kirjaudu ulos
  • Uutiset
  • Joukkue
    • Pelaajat
    • Valmennustiimi
  • Ottelut
    • Pesäkarhujen verkkokauppa
    • Turvallisuusohjeet ja -järjestelyt
  • Liput & aitiot
    • Liput & kausikortit
      • Katsomokartta
    • Aitiot & klubi
  • Kumppanit
    • Pesäkarhuklubi
      • Klubiedut

Kempeleen Kiriltä kapuloita rattaisiin

  • Etusivu
  • Uutiset
  • Uutiset Iso nosto
  • Kempeleen Kiriltä kapuloita rattaisiin

Kempeleen Kiriltä kapuloita rattaisiin

3.7.2020
Kategoriat
  • Iso nosto
  • Raportti
  • Uutiset
Avainsanat

Pesäkarhut – Kempeleen Kiri 2-0 (5-1, 1-0)
Pesäkarhujen palkitut Minttu Vettenranta (I), Emilia Itävalo (II)

Pesäkarhujen ensimmäinen ottelu muita kuin oman lohkon joukkueita vastaan päättyi tälläkin kertaa voittoon, tosin kotijoukkue ei päässyt illan ottelussa aivan niin helpolla pohjoisen kilpasiskojensa laittaessa kapuloita rattaisiin. Vaikka porilaisjoukkueen peli-ilme ei ollut totutun laista, jäivät tärkeät kolme pistettä kuitenkin Pesäkarhuille.

Nopeatempoisen ottelun ensimmäisessä jaksossa nähtiin yhteensä kuusi juoksua, kolme Pesäkarhujen juoksuista tuli Go On Superjokerien päästessä vauhtiin kolmannen vuoroparin tasoittavalla vuorolla. Kaikki kolme jokeria, Roosa Törmänen, Tilda Tuomi sekä Törmäsen vain hetkeä aiemmin kotiuttanut Susanna Puisto, kukin toivat Pesäkarhujen kotipesään yhden juoksun.

Kempeleen Kiriltäkin karattiin kotipesään juoksun arvoisesti, kun Hanna Lammela eteni Tiia Valtasen lyönnillä kolmoselta ja ehti ylittää maaliviivan ennen kuin lukkari Minttu Vettenranta sai palloa haltuunsa. Vieraiden kannalta harmillisesti juoksuhanat tyrehtyivät myös yhtä nopeasti ja tauolle siirryttiin 5-1 lukemissa.

Illan ottelussa Kempele antoi Pesäkarhuille arvokkaan muistutuksen siitä, että otteluihin valmistautuminen ja oikean tunnetilan nostattaminen on pesäpallossa tärkeää. Kolmostilanteet jakautuivat ottelussa 15-14, ja toinen jakso olisi hyvin voinut päättyä KeKin juhlintaan. Vahvasta ulkopelistään tunnettu Pesäkarhut pomputteli palloa normaalia enemmän ja jakson ainokaisen juoksun toi Emilia Itävalo vapaataipaleen turvin.

– Pelattiin hyvää ulkopeliä koko ajan, ei hirveän paljon annettu ilmaiseksi. Olen tyytyväinen esitykseen, mutta olisi ollut kiva ottaa myös pari pinnaa paluureissulle, Kempeleen pelinjohtaja Mika Takalahti pohdiskelee.

Pesäkarhujen pelinjohtaja Sami Österlund arvelee, että oman joukkueen valmistautuminen otteluun ei ollut onnistunut ja tunnelataus jäi vajaaksi. Ulkopelissä reagoinnit tulivat myöhässä, sisäpelissä pallo ei osunut keskelle ja monta vaihtotilannetta lässähti kopiksi.

– Pelattiin neljä ensimmäistä peliä hyvin, mutta tänään oli todella vaikeaa. Valmennuksen tehtävä on valmistaa joukkue otteluun ja ei ollut kyllä valmis tämä meidän ryhmämme tänään, Österlund myöntää ja myöntääkin, että Kempeleen onnistui ahdistaa Pesäkarhujen peliä.

Ottelussa ykköspalkinnon nappasi molempien joukkueiden lukkarit, Elina Kärsämä KeKiltä, sekä Vettenranta Pesäkarhuilta. Viime kaudella Vettenranta olikin lainassa Kempeleen Kirissä tuuraamassa loukkaantumisesta toipuvaa Kärsämää.

– Minttu on kotiutunut hyvin rooliinsa meillä. Ensimmäinen peli jännitti hieman, mutta seuraavat kolme ottelua olikin jo erittäin hyvää ulkopeliä ja hän on todella hyvässä lyönnissäkin tällä hetkellä, Österlund kehuu.

Pesäkarhujen seuraava ottelu pelataan jo ensi sunnuntaina 5.7. kun porilaiset kohtaavat ensimmäistä kertaa Lapuan Virkiän. Seuraa vierasottelua osoitteesta www.ruutu.fi/ohjelmat/superpesis. Jos et ole vielä tilannut Ruutu+ palvelua, tee se käyttäen PESAKARHUT20 koodia ja tuet Pesäkarhuja!

Jaa:

Aiheeseen liittyvää

15.5.2025

Superlauantai tulee jälleen!


Lue lisää
14.5.2025

Nonel ja Pesäkarhut jatkavat yhteistyötä 


Lue lisää
10.5.2025

Soveltavan pesiksen ryhmä aloittaa kesällä!


Lue lisää

Viimeisimmät artikkelit

  • Superlauantai tulee jälleen! 15.5.2025
  • Nonel ja Pesäkarhut jatkavat yhteistyötä  14.5.2025
  • Soveltavan pesiksen ryhmä aloittaa kesällä! 10.5.2025
  • Suomen suosituin panini, nyt myös Erku-Areenalta! 8.5.2025
  • Huhtaware ja Pesäkarhut jatkavat yhteistyötä  7.5.2025

Arkistot

Superpesis

Suosituimmat sivut

  • Uutiset
  • Joukkue
  • Ottelut
  • Aitiot & klubi
  • Liput & kausikortit
  • Junioritoiminta
© Pesäkarhut ry»Tietosuojaseloste»www-toteutus: Mainostoimisto Framill
  • Junioritoiminta
  • Tapahtumat
  • Seura
  • Yhteystiedot
  • Kirjaudu sisään
  • Kirjaudu ulos